«4 στα 4» για την ΑΕΚ στην Basket League

0 4

Ασταμάτητη και αήττητη η ΑΕΚ στο φετινό πρωτάθλημα, πέρασε και από το Αγρίνιο, νικώντας το Μεσολόγγι με 87-66. Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη της σε ισάριθμα ματς για το πρωτάθλημα της Super League, με την Ένωση να παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Αντίθετα, οι νεοφώτιστοι υποχώρησαν στο 3-2 (νίκες με ήττες).

Η ΑΕΚ έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, κατακτώντας μια σημαντική διαφορά, πάνω στην οποία στηρίχθηκε η νίκη της. Στο διάστημα αυτό, η ΑΕΚ βρήκε σκορ έξω από τα 6,75μ.: τρία τρίποντα από τον Λοτζέσκι και από ένα των Γκίκα και Ματσιούλις έφεραν τους «κιτρινόμαυρους» στο +11 (16-27) ενώ ο Ρογκαβόπουλος με πέντε δικούς του πόντους έκανε το 17-32 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό επιθετικά, η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμά της σε διψήφια επίπεδα, ενώ με ένα μικρό σερί 6-0 προσπέρασε με 47-29 στο 17′ και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +19 (37-56).

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Γκίκας έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους (37-59) με τον ρυθμό, όμως, στη συνέχεια, να πέφτει. Το Μεσολόγγι ΒΑΧΙ μείωσε σε 44-61 στο 25′ όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν επιθετική πολυφωνία κρατώντας τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 50-68. Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στην τελευταία περίοδο, με την ΑΕΚ να φτάνει ακόμα και στο +26, πριν φτάσει στην τελική επικράτηση με 87-66.

Ο Ματ Λοτζέσκι με 14 πόντους και 4/8 τρίποντα ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ και ακολούθησαν οι Ματσιούλις (13π.), Μορεϊρά (12π.), και Κατσίβελης, Γκίκας (11π.). Για τους γηπεδούχους, που επίσης σκόραραν οι 11 από τους 12 παίκτες που χρησιμοποίησε ο Ντίνος Καλαμπάκος, ο Τσαντ Μπράουν τελείωσε με 17 πόντους και οι Αγραβάνης και Φέργκιουσον προσέθεσαν από 13 και 10 πόντους, αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 17-32, 37-56, 50-68, 66-87.